czwartek, 4 czerwca 2015

Zastosowanie kosmetyczne olejku rycynowego

Olejek rycynowy to bezbarwna  lub jasnożółta gęsta ciecz otrzymywana w wyniku  tłoczenia na zimno nasion rącznika pospolitego (ricinus communis). Głównym składnikiem oleju rycynowego są nienasycone kwasy tłuszczowe. Olejek rycynowy posiada właściwości wygładzające, zmiękczające, nawilżające dlatego olej ten znalazł zastosowanie w pielęgnacji ciała, włosów, brwi, rzęs i cery. Olejek rycynowy osobiście używam do regeneracji włosów i w pielęgnacji brwi, rzęs, aby były długie i gęste. Efekty są widoczne po regularnym stosowaniu.
Dłuższe i mocniejsze rzęsy i brwi
Regularne nakładanie olejku rycynowego na brwi i rzęsy  sprawi, że włoski będą ciemniejsze, dłuższe i grubsze. Najlepszym sposobem aplikacji olejku na rzęsy i brwi jest stosowanie w tym celu czystej szczoteczki od zużytej maskary, którą namacza się w olejku rycynowym i przy jej pomocy rozprowadza się  olejek na rzęsy i brwi.

Regeneracyjna maska do włosów
Olejek rycynowy idealnie sprawdzi się jako jeden z składników maski regeneracyjnej na włosy. Najprostsza i  najbardziej popularna maska jaką można sporządzić to:
  • 5 łyżek oliwy z oliwek, 
  • 1 łyżeczka olejku rycynowego, 
  • żółtko, 
  • kilka kropel soku z cytryny.
Maskę nakłada się na całą długość włosów. Ciepłym ręcznikiem lub folią owijamy włosy, pozostawiamy na  ok. 20-30 minut w tym czasie do włosów przejdą substancje odżywcze. Maska regeneracyjna sprawia, że włosy są lśniące, puszyste, ciemniejsze, grubsze i zamykają łuski włosów.

Olejek rycynowy na wypadające włosy
Olejek rycynowy posiada właściwości do pobudzania mieszków włosowych i szybszego wzrostu włosów, nadaje włosom gęstość i blask. Około 25 ml. olejku rycynowego należy rozprowadzić na skórę głowy dokładnie wetrzeć, nałożyć folię na włosy lub owinąć włosy ciepłym ręcznikiem i pozostawić je na 20-30 minut. Następnie dokładnie umyć włosy.

Regeneracja twardej skórki pięt, łokci i kolan
Na popękaną i suchą skórę na piętach, łokciach można zastosować kompres w postaci oleju rycynowego i kremu nawilżającego. Na powierzchnię skóry nakłada się olejek rycynowy wraz z kremem, a następnie owija się folią i pozostawia się pod działaniem olejku na całą noc.
Oczyszczanie twarzy olejkiem rycynowym.
Metodę oczyszczania twarzy bardzo szczegółowo opisałam TUTAJ.  Jednak w kilku słowach przypomnę na czym polega. Metodą OCM z ang. Oil Cleansing Method stosuje się do oczyszczania twarzy z nadmiaru sebum, zaskórników i zmniejszeniu porów, dodatkowo metoda ta przywraca równowagę lipidową naszej cery. Zazwyczaj stosujemy mieszaninę olejków w proporcjach 10:90, 15:85, 20:80 olej rycynowy: olej bazowy (np. słonecznikowy, z pestek winogron, olej jojoby itd.) mieszankę olejów wcieramy kolistymi ruchami  i gorącym ręcznikiem ściągamy olej wraz z sebum i zanieczyszczeniami, w ten sposób otwieramy pory na twarzy. Powyższą czynność należy powtórzyć kilkukrotnie,  a następnie zamykamy pory na twarzy zimnym okładem z ręcznika.

Działanie przeciwbólowe
Gazę nasącza się wcześniej podgrzanym olejem rycynowym i przykłada się do bolącego miejsca, aby otrzymać wysoką temperaturę należy nałożyć w te miejsce folię.

Olejek rycynowy można zakupić m.in:

Olejek rycynowy kosmetyczny KLIK
Olej rycynowy z kompleksem witaminy E+F+C KLIK

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...