niedziela, 16 listopada 2014

Olejowanie twarzy czyli słów kilka o metodzie Oil Cleansing Method (OCM)


Olejowanie twarzy jest to  metoda służąca oczyszczaniu cery twarzy, która zyskuję coraz większą popularność ze względu na to, że jest to metoda bardzo tania,  prosta w wykonaniu, a efekty w postaci oczyszczonej skóry i zmniejszonych porów na twarzy są widoczne  w krótkim czasie po regularnym stosowaniu. 

Metoda olejowania cieszy się dużym zainteresowaniem zwłaszcza wśród osób, które mają cerę tłustą, charakteryzującą się zwiększoną produkcją sebum i rozszerzonymi porami. Olejowanie jest również wskazane dla osób, które mają cerę suchą, mieszana i wrażliwą.



Każdego dnia używamy kosmetyki, które naruszają płaszcz lipidowy naszej skóry. Kosmetyki  wysuszają cerę, dzieję się to w wyniku usuwania sebum (substancji tłuszczowej), które jest naturalnie wytwarzane przez naszą cerę. Cera rekompensuje ten brak nadmierną jego  produkcją. Nadmiar sebum przyczynia się do powstawania rozszerzonych porów, a dodatkowo rozpuszczają się w nim zanieczyszczenia jak kurz, martwy naskórek, bakterie, resztki podkładu i pudru co powoduje  problemy skórne.

Olej do mycia z łatwością rozpuszcza sebum, i rozpuszczone w nim zanieczyszczenia. Pozbywając się oleju z twarzy usuwamy zanieczyszczenia. Zabieg olejowania powoduje, że nie usuwamy całkowitej ilości sebum przez co nie działamy gwałtownie na cerę i nie pobudzamy jej do produkcji nowej ilości sebum.


Jak czyścić twarz olejem?
Metoda olejowania, oparta jest zazwyczaj na mieszaninie oleju rycynowego i oleju bazowego, który dobiera się  odpowiednio do rodzaju cery (tabela poniżej)/

Do tego zabiegu oprócz mieszaniny olejów potrzebować będziemy ciepłej lub gorącej wody oraz ręcznika. Sporządzoną mieszankę olejów nakładamy na twarz i kolistymi ruchami masujemy naszą cerę. Następnie moczymy ręcznik w gorącej wodzie i ściągamy mieszankę oleju z twarzy. Czynność nakładania oleju i ściągania oleju powtarzamy kilkukrotnie. Zabieg ten powoduje, że otwieramy pory i ściągamy wszystkie zanieczyszczenia z naszej cery wraz z sebum.



Gorący ręcznik powoduje rozszerzenie naczyń krwionośnych, dlatego nie polecam tego zabiegu osobom, które mają  cerę naczyniową.

Po zabiegu oczyszczania nakładamy na twarz zimny ręcznik zamykamy w ten sposób pory, a następnie nakładamy na twarz nawilżający krem.

Zalety zabiegu
Olejowanie skóry przyniesie efekty po kilku tygodniach regularnego stosowania. Skóra będzie delikatniejsza, bardziej elastyczna, a pory bardziej zwężone. Po  dwóch tygodniach stosowania  zauważyłam, że cera jest gładsza, a pory zwężone. Olejowanie nie usuwa całkowicie sebum z twarzy, dlatego ten zabieg nie wpływa na zachwianie gospodarki lipidowej. Po takim zabiegu skóra jest delikatna i bardziej uelastyczniona.


Jaki dobrać olej
Olej należy dobrać odpowiedni do cery, źle dobrany albo nie użyty w odpowiednich proporcjach może nadmiernie wysuszyć cerę lub nawet ją podrażnić.

Jak wyżej wspomniałam tradycyjne olejowanie składa się z oleju rycynowego i oleju bazowego. Olej rycynowy ma właściwości przeciwzapalne, oczyszczające, odżywcze, regenerujące i wykazuje duże powinowactwo do sebum człowieka.


 Olej rycynowy

 Olej rycynowy usuwa z porów nagromadzony brud, jednak stosowanie samego oleju rycynowego nie jest wskazane, gdyż nadmiernie wysusza cerę,  jest gęsty i mazisty, ciężko wchłanialny przez skórę. Olej rycynowy najlepiej mieszać z olejem bazowym przykłady podałam poniżej w tabeli. W tabeli zaznaczyłam, jaki olej jest wskazany do określonego typu cery na podstawie literatury.


Cera tłusta
Cera wrażliwa/ sucha
Cera normalna
Cera dojrzała
Olej arganowy
+
+
+
+
Olej z awokado

+

+
Olej z czarnuszki
+



Olej z pestek dyni



+
Olej jojoba
+
+
+
+
Olej kokosowy

+

+
Olej konopny

+

+
Olej ze słodkich migdałów
+
+
+
+
Olej z pestek moreli

+
+
+
Olej z ogórecznika

+

+
Olej z oliwek
+


+
Olej palmowy

+

+
Olej rokitnikowy
+
+

+
Olej z nasion dzikiej róży
+
+

+
Olej rycynowy
+
+


Olej rzepakowy
+
+
+
+
Olej sezamowy
+
+
+
+
Olej słonecznikowy
+
+
+
+
Olej wiesiołkowy

+


Olej z pestek winogronowy
+
+
+
+


 Standardowe proporcje to:
  • cera sucha i wrażliwa: 5% oleju rycynowego 95% oleju bazowego
  • cera mieszana: 10% oleju rycynowego 90% oleju bazowego
  • cera tłusta: 20% oleju rycynowego 80% oleju bazowego

Mój przepis


Moją mieszankę olejową sporządziłam z oleju pestek winogron i oleju rycynowego w proporcji 90% oleju bazowego do 10% oleju rycynowego.




 


 ( po lewej olej z pestek winogron, po prawej olej rycynowy)

Zdecydowałam się na olej z pestek winogronon z powodu  łatwej dostępności oleju (można zakupić w niemal każdym sklepie), a także wielu dobrych właściwości. Olej z pestek winogron zawiera  dużo witamy K, która uczestniczy w procesach krzepnięcia krwi i uszczelnianiu naczyń krwionośnych, ma działanie przeciwgrzybiczne i przeciwbakteryjne.





Olej z pestek winogron zawiera dużo witaminy E, dzięki czemu wykazuje działanie przeciwrodnikowe  hamując procesy starzenia się skóry. Dodatkowo poprawia pracę gruczołów łojowych, zamyka pory, odświeża i matowi skórę. Olej  dobrze się wchłania, działa tonizująco, ściągająco.

Trwałość 
Trwałość mieszanki olejowej to ok. 18 miesięcy. Mieszankę olejowa  najlepiej trzymać w ciemnym i suchym miejscu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...