poniedziałek, 8 czerwca 2015

Kosmetyczne zastosowanie kasztanowca zwyczajnego

Kwiaty, nasiona i liście kasztanowca  są cennym źródłem zielarskim stosowane do uszczelniania naczyń krwionośnych. Wyciąg z surowców kasztanowca stosuje się zewnętrznie w postaci żelu, maści, kremów na problemy z żylakami, obolałe i opuchnięte nogi, jak również na cerę naczyniową. W domowej pielęgnacji ciała kasztanowiec można stosować w postaci naparów, toników,  kąpieli wzmacniających, kremów domowej roboty. W tym artykule dowiecie się w jak prosty sposób przygotować z kasztanowca wyżej wspomniane kosmetyki. Pamiętałam również o osobach, które nie mają czasu na sporządzenie naturalnych kosmetyków dlatego przygotowałam mini przegląd kosmetyków z wyciągiem kasztanowca, które można zakupić nie wychodząc z domu.

 Kasztanowiec zwyczajny to naturalne źródło:
  • flawonoidów: kwercetyny, rutyny, które  działają przeciwzapalnie, antyoksydacyjnie i dodatkowo uszczelniają naczynia krwionośne.
  • escyna zawarta w wyciągu z kasztanowca to mieszanina saponin, które działają przeciwbólowo, przeciwzapalnie, a przede wszystkim  uszczelnia naczynia krwionośne, zmniejsza kruchość naczyń, przywraca elastyczność i odpowiednie napięcie żył.

 Zastosowanie:
  • Stosuje się w zaburzeniach krążenia krwi, obrzękach nóg, hemoroidach, w stanach zapalnych naczyń włosowatych skóry, poparzeniach, odmrożeniach, krwiakach,skurczach.
  • Liście kasztanowca zwiększają krzepliwość krwi 
  • Pączki, owoce, nasiona kasztanowca działają przeciwzakrzepowoNapar z kwiatów i liści kasztanowca  na zapalenie żył


Łyżkę  suszonych lub świeżych kwiatów zalać szklanką letniej wody. Gotować na wolnym ogniu pod przykryciem 5 minut. Po kilkunastu minutach przecedzić.  Pić 2-4 razy dziennie 1/4-1/2 szklanki. Napar z 1 łyżki kwiatów na 1 szklankę wrzątku pić 2 razy dziennie po 200 ml przez 3-4 tygodnie.

Zalecane: zapalenie żył

Okłady z kwiatów i liści kasztanowca na kontuzje

Wacik kosmetyczny nasączyć w naparze i przyłożyć  na kontuzję

Zalecane: kontuzja, obolałe miejsca, siniaki.


Intrakt z kwiatów kasztanowca działanie przeciwzakrzepowe

100g kwiatów kasztanowca należy zalać ok 500g gorącym winem. Intrakt pije się po 15 ml dziennie po małym kieliszku na dobre krążenie.
Zalecane: działanie przeciwzakrzepowe


Kąpiel z kwiatów kasztanowca na obrzęki i cellulit

Trzy garście kwiatów kasztanowca zalewamy zimną wodą i dostawiamy na 10-12 godzin, całość podgrzewamy tuż przed kąpielą i wlewamy do wanny.
Zalecane: ogólne zmęczenie, obrzęki i cellulitPoniżej podaję alternatywę dla osób, które nie mają czasu sporządzić wyżej wspomnianych kosmetyków:

Maść z wyciągiem kasztanowca i liści czerwonych winogron KLIK
Maść służy do wzmocnienia i elastyczność naczyń krwionośnych, zmniejsza ryzyko powstawania żylaków, przynosi ulgę spuchniętym i obolałym nogom i stopom.


Kasztanowy żel z rutyną KLIK
Żel kosmetyczny z kasztanowca i rutyny przeznaczony jest do pielęgnacji kończyn dolnych. Preparat zawiera escynę. Wpływa kojąco na napiętą i wrażliwą na dotyk skórę, zwiększa jej elastyczność.


Maść Kasztanowa KLIK
Wykazują działanie ściągające, przeciwzapalne i przeciwobrzękowe, usprawniają przepływ krwi w naczyniach, co przeciwdziała powstawaniu zakrzepów wewnątrz naczyniowych/ Uszczelniają ścianki naczyń włosowatych zmniejszając ich kruchość


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...