Uwielbiam maseczki, a najbardziej z dodatkiem ziół, które można zrobić w domowych warunkach. Takie maseczki są w 100% procent naturalne, to my kontrolujemy co chcemy dodać do niej, a przez to jakie będą miały właściwości.
Maseczka z leśnych ziół to maseczka z zielem śledziennicy skrętolistnej, która niedługo będzie kwitła w lasach. Jest to wczesna-wiosenna roślina, która stosuje się zewnętrznie na takie dolegliwości jak: trądzik różowaty, problemy skórne z rozszerzonymi naczynkami krwionośnym, porami, wypryskami i liszajami. Zielenicę można zastąpić innymi ziołami jak np. ziele z nawłoci, nagietka, lawendy, tymianku, mięty, krwawnika.
- 1 łyżka glinki białej zamiennik mąka ziemniaczana.
- 1 łyżka suszonego ziela śledziennicy skrętolistnnej zmielonej w odrobinie maceratu z kocanki. zamiennik: oliwa z oliwek, olej z pestek winogron.
- 2-3 krople olejku herbacianego.
- 1/2 łyżeczki miodu opcjonalnie.
Kilka słów o właściwościach powyższych składników
Glinka biała nie wysusza cery, bogata jest w krzem, żelazo, potas, magnez.
Ziele śledziennicy skrętolistnej. Jak sama nazwa wskazuję stosuję się ją w chorobach śledziony jak również wątroby, zakażeniach układu moczowego, zaburzeniach hormonalnych i w infekcjach skórnych. Spotkać ją można od końca marca do maja w lasach łęgowych, nad leśnymi strumieniami, mokradłami i wilgotnych zaroślach.
Ziele śledziennicy zawiera:
Kwercytynę wykazuje zbliżone działanie do rutyny, a więc uszczelniania naczynia krwionośne i zmniejsza jednocześnie ich przepuszczalność. Oprócz tego ma działanie przeciwalergiczne.
Kwas elagowy i kawowy działa antybakteryjnie.
Fitosterole i olejek eteryczny.
Oczywiście te związki mają szereg jeszcze innych właściwości, których nie wymieniałam w tym artykule, skupiłam się na tych, które stosowane zewnętrznie pozytywnie wpływają na pielęgnację cery.
Olejek herbaciany ma działanie normalizujące pracę gruczołów łojowych, ma działanie ściągające i regenerujące. Stosuje się go do walki z trądzikiem.
Miód pszczeli w skład którego wchodzi fruktoza, glukoza, witaminy i białka. Miód ma ma działania nawilżające, odżywcze, ujędrniające, przeciwzapalne, dodatkowo ma właściwości wiążące wodę stąd działa jak humektant.
Macerat z kocanki wyciąg olejowy z kocanki jest bogaty we flawonoidy idealnie nadaje się
do pielęgnowania skóry podrażnionej i skłonnej do alergii. Więcej tutaj.
Przygotowanie
Ziele zielenicy najlepiej zmiksować za pomocą blendera w niewielkiej ilości oleju, ja użyłam maceratu z kocanki na bazie oleju z pestek winogron. Do metalowej miski dodałam glinkę i pozostałe składniki, następnie dokładnie wymieszałam.
Tak przygotowaną maseczkę kładziemy na twarz, po dwudziestu minutach maseczkę można zmyć.
Źródło:
Tak przygotowaną maseczkę kładziemy na twarz, po dwudziestu minutach maseczkę można zmyć.
Źródło:
[1] http://rozanski.li/?p=1683
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz