poniedziałek, 9 marca 2015

Maceraty ziołowe i warzywne do zastosowań kosmetycznych

Maceraty ziołowe i warzywne doskonale nadają do zastosowań pielęgnacyjnych i kosmetycznych m.in do tworzenia kremów, balsamów. W tym poście pokażę, wam jak zrobić macerat pietruszkowy, krwawnikowy, marchewkowy i z nawłoci oraz jakie mają właściwości otrzymane maceraty.

Istnieją dwie metody wykonywania maceratów metoda na zimno i metoda na ciepło. Wybierając metodę na zimno surowiec dokładnie zalewamy olejem i odstawiamy zakręcony słoik na słonecznym miejscu przez okres od 4-6 tygodni. Słoik codziennie potrząsamy, aby zapobiec rozwoju bakterii. W tej metodzie na początku macerowania można dodać kilka kropelek witaminy E. Druga metoda  macerowania jest to metoda na ciepło polega na poddawaniu zalanego surowca olejem w temperaturze ok. 70C  i macerowaniu go przez ok 2-3 h codziennie przez trzy dni. Proporcje jakie zastosowałam to 1:1 surowiec:olej.

Pamiętaj o:
  • codziennym wstrząsaniu oleju, aby zapobiec rozwoju bakterii, grzybów.
  • ziele nie może wystawać ponad lustro oleju jest to idealna pożywka drobnoustrojów.
  • dodaj kilka kropel witaminy E, która opóźni proces jełczenia oleju (na początku macerowania w metodzie na zimno i na koniec macerowania surowca zarówno w metodzie na zimno i na ciepło).
Poniższe maceraty zostały sporządzone metodą na zimno w oleju słonecznikowym. Każdy użyty materiał drobno posiekałam i zalałam olejem.

1. Macerat marchewkowy zawiera głównie karoteny, tokoferole. Zawarta substancja czynna prowitamina A pod wpływem witamina E zamienia się w skórze w witaminę A, która ma działanie przeciwzmarszczkowe i poprawia kondycję skóry. Olej ponadto wykazuje właściwości wygładzające, przeciwzapalne, zmiękczające, chroniące przed promieniami UV, przyspieszające gojenie drobnych zranień i oparzeń.

Surowiec: korzeń marchewki.

Składniki aktywne: Prowitamina A, witaminy z grupy B, witaminy E, K, PP, związki mineralne, olejek eteryczny, pektyny, związki siarkowe, enzymy, cukry 

2. Macerat pietruszkowy  zawiera głownie witaminę E i prowitaminę A. Substancja aktywna prowitamina A i witamina E ma działanie przeciwzmarszczkowe, nawilżające, wygładzające, przeciwzapalne.
Surowiec: ziele pietruszki


Składniki aktywne: Prowitamina A, witaminy z grupy B, witaminy E, C, związki mineralne, olejek eteryczny,

3.  Macerat z nawłoci zawiera  głównie olejki eteryczny. Olejek zawarty w nawłoci ma intensywny zapach.

Surowiec: ziele nawłoci
Składniki aktywne: Flawonoidy, garbniki, kwasy wielofenolowe, olejek eteryczny, sole mineralne, saponiny

4. Macerat z krwawnika zawiera m.in olejek eteryczny w skład, którego wchodzi azulen, cyneol, borneol, alfa i beta-pinen. Zawarty azulen w maceracie ma działanie regeneracyjne, kojące, ujędrniające, przeciwalergiczne, przeciwzmarszczkowe,  reguluję wytwarzanie sebum. 
Surowiec: kwiat i ziele krwawnika


Składniki aktywne: olejek eteryczny, glikozydy, flawonoidy, kwas askorbowy, cholina, sole mineralne,

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...